Jdi na obsah Jdi na menu
 


Astronomický atlas-hvězdná obloha

Příspěvky

Jednorožec

22. 5. 2009

(mon)

Je souhvězdí zimní oblohy,které se nachází mezi Orionem a malým psem.Je to souhvězdí blízké nebeského rovníku.Souhvězdí jednorožce je jedno z nejmladších souhvězdí,bylo pojmenováno až v roce 1613.Jeho 6 slabých hvězd leží v mléčné dráze a nejjasnější z nich hvězda .Nachází se v ní jedna z nejkrásnější mlhoviny Rosetta.Alfa mon má pouze 3,93mag.Pro pozorování z Česka si počkejte na Únor,kdy je souhvězdí nejvýše nad obzorem.

 

Podzimní souhvězdí

21. 5. 2009

Jak to vypadá na podzimní obloze

 

Kozoroh

21. 5. 2009

(cap)

Kozoroh je souhvězdí zvěrokruhu nachází se na jižní obloze.Do tohoto souhvězdí vstupuje 19. ledna slunce a vystupuje 15 Února.V ČR toto souhvězdí je nejlépe pozorovatelné v září,ale v zimě už vidět moc dlouho není,v listopadu zapadá už před 9 hodinou a v prosinci už před 7.To už je pak hodně u obzoru,tak je blbě pozorovatelné kvůli proudění vzduchu.Jinak toto souhvězdí je hodně nevýrazné.Sestává  se s 11 slabími hvězdami,nejjasnější z nich hvězda Deneb Algedi.

 

Mira

20. 5. 2009

Zajímavosti o hvězdě Mira.

 

Velryba

20. 5. 2009

(cet)

Souhvězdí jižní oblohy a 4 největší.Nachází se blízko nebeského rovníku.Jedná její hvězdá Mira je promněnná(mení svou jasnost).Byla první objevenou proměnnou hvězdou.Její hvězdná velikost dosahuje 2 mag.Tato hvězda je zároveň dvojhvězda,Mira A a Mira B.Mira A je proměnná.Souhvězdí velryby je podzimní souhvězdí a v ČR je nejlépe pozorovatelné v Listopadu.Na jaře je pod obzorem.

 

Ryby

18. 5. 2009

(pac)

Toto souhvězdí zvěrokruhu je na jižní i severní obloze,nejlépe pozorovatelné na podzim.Leží na nebeském rovníku,proto jeho poloha je na severní i jižní obloze.Hlavu jižnější ryby tvoří skupina hvězd do obrazce prstenu.Je to velmi nevýrazné souhvězdí,jeho nejjasnější hvězda Alrescha má pouze 3,6mag.

 

Trojúhelník

17. 5. 2009

(tri)

Souhvězdí na severní polokouli a souhvězdí podzimní.Souhvězdí trojúhelníku je nevýrazné sestávající jen ze tří hvězd.Nejjasnější hvězda dosahuje 3 magnitudy beta trianguli.Trojúhelník se dobře hledá díky výraznější Andromédě.Na jižní obloze se nachází protějšek jižní trojúhelník.

 

Pegas

17. 5. 2009

(peg)

Souhvězdí severní polokoule a podzimní oblohy.Nejlépe se pozná podle 4 hvězd takzvaný Pegasův čtverec,který má rozměry na obloze jako otevřená dlaň.Toto souhvězdí není moc bohaté na hvězdy.Jedna z hvězd Pegasova čtverce Sirrah je společná hvězda se souhvězdím Andromeda.

 

Vodnář

16. 5. 2009

(agr)

Vodnář je souhvězdí na jižní obloze a pátý největší souhvězdí.Nalézá se mezi souhvězdím ryb a kozoroha a pod pegasem.Patří mezi souhvězdí zvěrokruhu st.blogy.novinky.cz/z/zahady.blogy.novinky.cz/obrazky/1399.jpg .Vodnář je velice nevírazné souhvězdí,nejjasnější hvězda má pouze 2,9 mag(zdánlivá jasnost hvězdy).Nejlepší pozorovatelnost na severní polokouli je podzim,v ČR na podzim v říjnu.

 

Beran

16. 5. 2009

(Ari)

Beran je souhvězdí zvířetníku a nejlépe pozorovatelné na podzim.Je malé nevírazné souhvězdí ležící blízko Andromedy,ležící na severní obloze.Beran není pro astronomi amatéri moc zajímavý,protože neobsahuje žádné jasné objekty.