Jdi na obsah Jdi na menu
 


Perseus

30. 5. 2009

(per)

Perseus je souhvězdí na severní obloze.Nachází se po boku Andromedy a Kasiopei.Protéká v něm hustý pás zimní Mléčné dráhy,proto je na toto souhvězdí dobrý triedr.Je bohaté ne objekty,hlavně na jasné otevřené hvězdokupy viditelné i bez dalekohledu.Nachází se v něm taky jasná zákrytková dvojhvězda Algol.Je první objevená hvězda tohoto druhu.Její jasnost se mnění od 2,3 mag. do 3,5mag. v periodě dvou dní,20 hodin a 49 minut.Souhvězdí je nejlépe pozorovatelné na severní polokouli v Listopadu a Prosinci=zimní souhvězdí.

 

V Perseovi se nachází planetární mlhovina ležící M76(malá činka) to proto,že je podobná jasnější mlhovině M27(velká činka).Její zdánlivá magnituda je 10,2 mag.,což znamená,že je pro malý dalekohled neviditelná,ale ve středním dalekohledu by jste ji měli zahlédnout jako mlhaví obláček a pro odhalení podrobností alespoň objektiv o průměru 300mm.

Obrazek

Planetární mlhovina M57(malá činka)

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Podle této mlhoviny M27(velká činka) ze souhvězdí Lištičky dostala mlhovina M57 jméno(malá činka)

 

 

 

 

 

 

Dále dvojice hvězdokup ležící v Mléčné dráze NGC 889 a NGC 884.Je to dvojitá otevřená hvězdokupa,první člen má zdánlivou jasnost 4,3 mag. a druhý 4,4mag. a jsou od sebe vzdálné jen párset světelných let.Za temné noci by jste je měli spatřit pouhým okem.ObrazekTriedrem odhalíte plno hvězd.Pokud fotografujete,nebo máte možnost,doporučuji tyto hvězdokupy vyfotografovat alespoň 5 monutovou expozocí,kde uvidíte plno hvězd i mimo hvězdkokupu,protože leží v Mléčné dráze a ta je na hvězdy bohatá.

 

Další hodně jasná otevřená  hvězdokupa v Perseovi M34.Je velmi jasná,dá se spatřit též bez dalekohledu .Vyzkoušejte triedr,který odhalí skoro všechny hvězdy v hvězdokupě,zbytek pak odhalí malý dalekohled.ObrazekVelký dalekohled moc na otevřené hvězdokupy nedoporučuju,protože mají hodně malé zorné pole.Je vzdálená 1,5světelných let(ly) a její zdanlivá jasnost je 5,2 mag.Nejjasnější hvězda této hvězdokupy dosahuje kolem sedmé magnitudy

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář